Kina je najmnogoljudnija zemlja na svetu koja obuhvata 9,5 miliona kilometara kvadratnih. Nalazi se u Aziji i ima 1,3 milijarde stanovnika po poslednjem popisu iz 2012. godine. Glavni grad je Peking.
Izdvajamo zanimljivosti o Kini koje će Vas fascinirati:
S obzirom na to da veliki deo Kine čini kopno i da je reč o najmnogoljudnijoj zemlji na svetu, sasvim je logično da Kina proizvodi i konzumira ogromne količine prirodnih resursa i hrane. To takođe znači da veliki udeo milijardera živi upravo u Kini. “Biznis insajder” je došao do zanimljivih činjenica o drugoj ekonomskoj sili na svetu, koja bi ove godine mogla da nadmaši SAD i postane najveća ekonomska sila na svetu.
- Kina je četvrta po veličini zemalja na svetu (posle Rusije, Kanade i SAD). Ona ima površinu od 9,5 miliona kilometara kvadratnih.
- Reč Kina potiče od imena ĆIN što znači brada.
- Kina je takođe poznata i kao “cvetno kraljevstvo” zbog mnogo voća i cveća (kao što su pomorandže i orhideje) koje se sada gaje širom sveta.
- Toalet papir je nastao u Kini krajem 1300. godine, njega su u početku koristili samo carevi. Pored papira, Kinezi su stvorili kompas i barut.
- Kinezi su izmislili zmajeve (papirne zmajeve) pre oko 3000 godina. Oni su korišćeni da uplaše neprijatelja u borbi. Dok se zmaj obično smatra zlim stvorenjem u zapadnoj kulturi, on drži prvo mesto među četiri najveća stvorenja u kineskoj mitologiji.
- Mnoga kineska deca imaju cvrčke kao kućne ljubimce.
- Kina ima samo jednu vremensku zonu.
- Mnogi istoričari tvrde da je fudbal nastao u Kini 1000 godina pre nove ere.
- Ping-pong, poznatiji kao stoni tenis je jedna od najpopularnijih igara u Kini. Kriket je takođe popularan.
- Najpopularniji hobi u Kini jeste prikupljanje pečata i markica.
- Rani carevi čuvali su pande za odbranu od zlih sila i prirodne katastrofe. Pande se takođe smatraju simbolima moći i hrabrosti u Kini.
- Bela boja je kineska boja žalosti.
- U Kini je običaj da bogataši imaju duge nokte na malim prstima, što govori o njihovom položaju.
- Kinezi su prvi otkrili da krv cirkuliše kroz telo i da srce pumpa krv.
- Čaj je otkriven u Kini, a verovanje je da se to desilo kada je list čaja pao u vrelu vodu. Kinezi smatraju da je čaj neophodan za zdrav život.
- Najvažniji praznik u Kini je Kineska Nova Godina. Kinezi tradicionalno veruju da svaka osoba izbacuje zle sile iz stare godine. Takođe smatraju da je tada svima rođendan.
- Kineski govori 92% stanovništva Kine.
- Crvena boja simbolizuje sreću za Kineze i najčešće se koristi na kineskim festivalima i drugim veselim prilikama.
- U drevnoj Kini, lotos se smatra kao simbol čistote.
- Kinezi su prvi proizveli svilu 3000. godine pre nove ere. Kinezi su dobro čuvali tajnu pravljenja svile. Kina je poznata i kao Zemlja svile.
- Najstariji komad papira na svetu je pronađen u Kini i potiče iz drugog veka pre nove ere.
- Tokom prve polovine dvadesetog veka, Šangaj je bio jedina luka u svetu koja je prihvatila Jevreje bez vize.
- Kineski lampioni su važan simbol dugog života. Fenjeri su nekada bili simboli bogatstva porodice, a najbogatije porodice imale su toliko velike fenjere, da je bilo potrebno nekoliko ljudi da ih podigne i upali.
- Veliki kanal Kine je najduži kanal na svetu, dug 1,114 milja i sa oko 60 mostova.
- Feniks je najvažnija ptica u kineskim legendama.
- Položaj zvezda na kineskoj zastavi predstavlja jedinstvo naroda pod komunizmom. Tačnije, crvena zastava simbolizuje revoluciju, velika zvezda simbolizuje komunizam a male zvezde predstavljaju kineski narod.
- Kineski zid je najveća građevina na svetu. Na temelju opsežnih istraživanja utvrđeno je da je ukupna dužina Velikog kineskog zida 21196 kilometara, objavila je nedavno Kineska državna uprava za kulturno nasleđe.
- Kineske železničke pruge mogle bi dva puta da obaviju zemljinu kuglu. Ukupna dužina kineskih pruga iznosi 93000 kilometara.
ŠANGAJ
Šangaj je najveći grad Kine i morsko pristanište na ušću reke Huangpu u reku Jangce, neposredno uz obalu Pacifika. Grad ima status zasebne kineske pokrajine. Po podacima iz 2010. godine Šangaj ima 23 miliona stanovnika i najveći je saobraćajni, trgovinski i industrijski centar zemlje.
Sastoji se od modernog grada koji obuhvata bivše engleske, američke i francuske četvrti sa poslovnim gradskim rejonima i stare kineske varoši (kineski Hutsen). Poseduje velike novčane zavode, prodavnice, hotele, univerzitet, Kinesku akademiju nauka, opservatorije, muzeje, pozorišta i tako dalje.
Šangaj se nalazi na listi najboljih gradova za život. Iz Šangaja polaze železničke pruge za Nanking, Peking i Handžou. Razvijena je industrija gvožđa i čelika, mašina, brodova, elektrotehnike, hemije, tekstila, keramike, hartije, kože i obuće, duvana, stakla, cementa…
Sredinom 1980tih doneta je odluka da Šangaj ponovo dobije ulogu predvodnika u modernizaciji Kine. To je dovelo do enormnog rasta industrijske proizvodnje i stranih investicija. Godine 1990. osnovana je Specijalna privredna zona Pudong i time utemeljen „Novi Bund“.
Grad se profilisao kao centar za razvoj biotehnologije, informacionih tehnologija i mikroelektronike. U njemu je sedište brojnih međunarodnih finansijskih institucija. U Šangaju se nalazi najviša zgrada u Kini, Šangajski svetski trgovinski centar, visok 492 metra. To je jedini grad u svetu u kome redovno saobraća magnetni voz.
ŠENŽEN
Šenžen, (Shamchun ili Sham Chun, prema istorijskim dokumentima) je grad na samom jugu provincije Guangdong u južnom delu Narodne Republike Kine. Graniči sa specijalnom administrativnom oblasti Hong Kong, koja je od 1997. u sastavu Kine.
Grad je lako prevideti kao turističku destinaciju. Ne postoji na mnogim atlasima i kartama, a predstavlja grad koji može toliko toga da ponudi kako turistima tako i radnicima. „Lianhuashan“, „Lizhi“, „Wutongshan“ su samo jedne od najvećih planski izgrađenih parkova. Mnogo je prirodnih rezervata u samim gradskim granicama. Dodatno, 6.000 godina istorije ovde je je ostavilo tragove. Jedan od njih je 50 km od centra grada u okviru drevnog urbanog središta sa dvorcima i tvrđavama. To je Old fortress Dapeng (dvorac Dapeng), podignut 1394. godine za vreme vladavine južne dinastije Ming, a naselje je služilo kao odbrambena lokacija.
Najpoznatije atrakcije su:
- Chinese Folk Culture Villages – Kinesko narodno kulturno selo
- Dameisha Promenade – Promenada Dameisha
- Happy Valley Amusement Park – Dolina radosti
- Minsk World – Svet Minska
- Safari Park/Nanshanu – Safari park
- Splendid China – Prelepa Kina
- Windows of the World – Prozor u svet
- Xianhu Lake Botanical Garden – Botanički vrt uz jezero Xinhu
- Xiaomeisha BeachResort/Yantianu – Plaža Xiaomeisha
- Zhongying Street -Ulica Zhongying
Grad predstavlja jedan od epicentara kineske ekonomije. Činjenica je da po istraživanjima u ovom gradu živi čak 24 milijardera, tako da nije retko da na ulicama vidite retke automobile i naizgled bogatu ličnost. Grad je jedan od najpristupačnijih kada se radi o traženju posla za profesore engleskog jezika. Svi su evropski obučeni sa istim manirima, tako da iz dosadašnjeg istraživanja, ovaj grad je osobama koji traže posao u Kini uvek prvi izbor.